Czarna herbata

Pochodzi z plantacji indyjskich, chińskich i afrykańskich. Szczególnie aromatyczna herbata pochodzi z Darjeeling, okręgu w północnych Indiach. Proces produkcji składa się z czterech etapów: więdnięcia, zwijania, fermentowania i suszenia. Czarna herbata jest poddawana procesowi pełnej fermentacji. Napar może mieć ciemny intensywny kolor albo żywy, czerwony. Zawiera duże ilości teiny o silnym stymulującym działaniu, minerały i przeciwutleniacze chroniące przed chorobami serca, miażdżycą i nowotworami, a flawonoidy przeciwdziałają zakrzepom krwi oraz dużą dawkę fluoru, który chroni zęby przed próchnicą.

Zielona herbata

Różni się od czarnej tylko tym, że nie została poddana procesowi fermentacji. Świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie w wyniku obróbki cieplnej powstrzymuje się proces fermentacji. Napar ma barwę zbliżoną do cytrynowo-żółtej lub słomkowej. Jest wysoko ceniona dzięki licznym właściwościom zdrowotnym. Napar z zielonej herbaty bogaty jest w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz przeciwutleniacze, działa oczyszczająco na skórę i organizm, ma działanie bakteriobójcze, wzmacnia kości kobiet, pomaga zapobiegać nowotworom i niedokrwieniu serca. Na dalekim wschodzie nazywana jest „kluczem do długowieczności”.

Czerwona herbata

To napar ziołowy z listków czerwonokrzewu, pochodzącego z Południowej Afryki, o słomkowym kolorze i specyficznym miodowym smaku. Wyróżnia się łagodnością i brakiem typowego dla herbat posmaku goryczy. Nie zawiera także kofeiny, dlatego może być pity bez ograniczeń nawet przez dzieci oraz przed snem. Zalecany jest kobietom w ciąży: obfituje w żelazo i zapobiega mdłościom. Ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia proces starzenia i hamuje produkcję komórek nowotworowych. Rooibos goi swędzące rany, jest skutecznym środkiem wspomagającym leczenie alergii. Korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, a rutyna obecna w naparze zapobiega tworzeniu się zakrzepów i obniża poziom cukru we krwi. Flawonoidy są naturalnymi środkami antydepresyjnymi. Napar ten ma właściwości przeciwskurczowe, łagodzi bóle brzucha i kolki u niemowląt.

Biała herbata

Jest zaliczana do najdroższych na świecie. Określenie biała wywodzi się od srebrno-białych, pokrytych delikatnymi włoskami, listków. Powstaje z młodych, wiosennych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. W trakcie produkcji poddawana jest tylko procesowi więdnięcia i suszenia. Napar tej herbaty jest bardzo delikatny i subtelny. Meszek, pokrywający pączki i spodnią powierzchnię listków, ma specyficzną srebrną, połyskliwą barwę. Uważa się, że systematyczne picie białej herbaty, dzięki zawartym w niej bio-związkom, skutecznie powstrzymuje rakowe zwyrodnienia komórek. 

Pai Mu Tan to jedna z najbardziej znanych białych herbat. Pochodzi z ogrodu w prowincji Henan. Charakteryzuje się całymi, naturalnie fermentowanymi liśćmi, o subtelnym, delikatnym aromacie i jasnym naparze.